• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

SAYIN ÜYELERİMİZ ve DOĞANBEYLİ HEMŞEHRİLERİMİZ DERNEĞİMİZE KATKILARINIZI BEKLİYORUZ.


DERNEĞİMİZ VE SİTEMİZLE İLGİLİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZİ ZİYARETÇİ SAYFASINA YAZABİLİRSİNİZ.


SEYİT ALİ TÜZ HOCAMIZ PAZAR GÜNLERİ  İKİNDİ NAMAZINDAN SONRA  DERNEK BİNAMIZDA HADİS DERSLERİ YAPMAKTADIR. HEMŞEHRİLERİMİZE DUYRULUR


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,4193   8,4344
EURO 9,9891   10,0071
       
Özlü Sözler
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz,eleştirin;basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin. şeyh said şirazi
İsmi ile müsemma Safiye

İsmi ile müsemma Safiye

            Nice insanlar vardır ki Allah, onları dünyada fazla tutmuyor, işleri ve vazifeleri bitince alıyor, ebedî yolculuğa gönderiyor.

            Baldızım Fatma Hanım ve bacanağım Süleyman Şaşmaz’ın kızı Safiye de (1973-2019) böylesine müstesna insanlardan birisi.

            Yıllar öncesinden, dün ayrılık günü (19 Aralık 2019) ile alâkalı bir rüya görür ki bu birkaç sefer tekrarlanır.

            Rüyasında derler, “ Kırk altı yaşında kanser hastalığına yakalanıp vefat edeceksin.”

            Dedikleri gibi de vuku buldu, Allah rahmet eylesin. Âmin.

            Safiye!

            Anadolu’nun saf ve masum evlâdı!

            Hoş sohbettin. Konuşmana çoğu zaman gülerek iştirak ederdi seni dinleyen. Lâkin konuşurken insanı güldürmenin yanı sıra o mana dolu ifadelerin ile de ciddi ciddi düşünmeye ve murakabeye davet ederdin, anlayana.

            Bunu da sonradan anlardık, ne yazık ki!

            Arkandan akrabaların ve sofi kardeşlerin defalarca hatim indirdiler, dualar yaptılar. Bunları sana Rabbimiz malûm etmiştir, ümidindeyiz. Allah kabul eylesin.

            Allah, en doğrusunu bilir ki yapılan dua, esasen kulluğun özüdür.

            Ayrılığının ardından edilen dua ve okumalar kabirdeki muamele kolaylık olması noktasından sadece bir vesiledir. Hayatın hesabı, işlenen amel ile verilecek ki onun da sırrı ihlâsla yapılan takvada saklıdır.

            Her yeni eskir, her doğan ölür. Yıllar var ki sinesinde asırları barındırır, zamanı bütünüyle saklar.

            Hemen her konuşma ve görüşmelerinde hanımım Emine Hanıma;

            “Teyze, senin bizde çok hakkın geçti, hakkını helâl et. Sık sık evine gelirdik. Bizi güzel ağırlar, karşılardın. Başım bir dara düşse, seni arar dertleşirdim. Benim bu yüklerimi zorsunmaz, sabırla dinler, sakin sakin nasihatini, yeri gelir bir anne, yeri gelir bir abla olarak yapardın. Ne kadar güzel bir insansın be Teyze!”, derdin.

            Safiye!

            Üç oğlun ve bir kızın ile kocanı; burada, dünya durağında sana dua etsinler, ardından hayır ve hasenatları ile bir nev’i seninle irtibat kurmak üzere, emanet bırakıp gittin. Giderken, tedavi sürecinde görüştüğün insanlarla yaptığın nasihatler, helâlleşmeler hep bu firakın bir işareti olsa gerek.

            Hakkındaki hatıralarını dinliyoruz annen Fatma Hanımdan. Rüyalarında, bahtının ihbarı yapılmış. Erenler, seni daha yüksek makamlara davet ediyorlar, daha ileri ufka işaret ediyorlarmış.

            Vefat öncesi kızın Ayşe, yolculuğunun başlangıcını nakleder. Gözlerinle birilerini izlermişsin hem de memnuniyet içerisindeki gülmelerinle.

            Son gece ki henüz dün bugüne yeni devredilmişti, gecenin iki buçuk sularında baban rüyasında bahçededir. Temiz, düzenli ve ferah veren bir bahçe. Her şey muntazam. Rüyada babanın dikkatini çekiyor bunlar. Bir kenarda toplanmış birkaç yapraklara kadar ilgili. Bahçenin köşesindeki çeşme dikkatini çeker, yanına varır. Hortum neredeyse bileği kadar kalın idi, der, abartırcasına. Neyse, eli vanaya uzanır, açmak için ve açar. Açılan vanadan hızla akıp giden suyun berraklığı, temizliği Bacanağım Süleyman’ın dikkatini çeker. Tek cümlede iki kelimede anlatılabilecek suyun temizliğini anlatırken uzatır, içtiğimiz suların temizliğinde diyerek, şurada duran sürahideki suyu gösterir. Suyun birden ve gür akmasından ziyade temiz olmasına takılmıştır ki! Gündüz olur, evdekilere bugün kendisinin hastaneye, kızını ziyarete gideceğini söyler, hazırlanır. Arada telaş olmasın, orada kalabalık etmemek için dün gitmemişti. Bir müddet sonra damadı telefonla arayarak “Safiye, gece iki buçuk sularında ruhunu teslim etmiş”, der ve rüya tahakkuk eder, rüya gerçekleşir. Hem de bardaktan boşalırcasına akan giden o temiz, tertemiz su gibi ruhu aktı gitti.

            Son evladın Rahmetullah, kabrini ziyarete geldiğinde ona gözüktüğünü anlatır. “Ben iyiyim annem, üzülme! Bak, burada Cennet bahçesindeyim.”, demişsin. Ertesi günü geldiğinde kabrinin etrafına bakarken yeniden gözüküp “Burada yer geniş, size de yer var merak etmeyin.”, diye teselli etmişin, o dokuz yaşındaki sabiye. 

            Beyin Abidin ile görüştük, taziye diledik. Annen, baban, ağabeyin Akif, hepsi maşaallah mütevekkil, çocukların öylesine.

            Sen, galiba gittiğin yerden memnunsun ki buradakiler senin maddî ayrılığının ötesinde manen berabersiniz sanki. Rabbin, rahmet eseri olarak, seni Cennet bahçelerinden bir bahçede ağırlıyor ümit, dua ve inançları, inan buradakileri ziyadesiyle teselli etmektedir.

            Allah, sana rahmet eylesin, mekânını geniş, makamını Cennet eylesin. Âmin.

                                                                                                          Mehmet Çetin

                                                                                              20 Aralık 2019 Bostanlı İzmirMEHMET ÇETİN
Okunma Sayısı: 556


3.235.227.117
  Mehmet Şaşmaz

Amca oğlu Mehmet Şaşmaz'ın yorumu: Yüce Rabbim, Ablama rahmeti ile muamele eylesin mekanı Cennet olsun inşaallah. Rabbim sizden de razı olsun çok güzel Bir yazı kaleme almışsınız okurken sanki ablamın bu güzel sohbete iştirak ettiğini hissettim ve mutlu oldum. Selam ve dua ile Allah'a emanet olun..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

Son Ziyaretçi Yorumları
mehmet karagözoğlu
1976-78 yıllarında ortaokulda türkçe öğretmenliği yaptım. eski dostlar ve öğrencilerim yazarsa sevinirim.Allaha emanet olun.selamlar.mail adresim karagoz562003@yahoo.com

zeynep çelen
iyi günler.Derneğinizin üniversiteli öğrencilere vermiş olduğu burs yardımından yararlanmaktayım .Burs için tüm ügelerinize ve tüm yardım severlere çok teşekkür ederim.Allah hepinizden razı olsun .


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
© Copyright 2019  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi | Hazır Köy Sitesi
Top