• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

SAYIN ÜYELERİMİZ ve DOĞANBEYLİ HEMŞEHRİLERİMİZ DERNEĞİMİZE KATKILARINIZI BEKLİYORUZ.


DERNEĞİMİZ VE SİTEMİZLE İLGİLİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZİ ZİYARETÇİ SAYFASINA YAZABİLİRSİNİZ.


SEYİT ALİ TÜZ HOCAMIZ PAZAR GÜNLERİ  İKİNDİ NAMAZINDAN SONRA  DERNEK BİNAMIZDA HADİS DERSLERİ YAPMAKTADIR. HEMŞEHRİLERİMİZE DUYRULUR


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,4193   8,4344
EURO 9,9891   10,0071
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
MÜ'MİN ÇEVİKTEN HATIRALAR

Mümin Çevik’ten hatıralar

          Geleneksel Doğanbeyliler Günü 23. Kutlama Programında Dr. Mümin Çevik ağabeyimizle tanışmak nasip oldu. Kendileriyle rahmetli kayınpederim tarafından akrabayız. Kurucu müdürü olduğu Üçdal Neşriyatı ile yayın hayatına pek çok İslâmî eserleri kazandırmıştır.

          “Ben çok eskiden Risale-i Nuru tanıdım.”diye söze başladı ve eskimeyen eski hatıralarını anlatırken yeniden yaşadı. Kirazlı Mescid Camii’ne gelen Nur Talebelerini dinleme ile başlayan yakınlık Zübeyir Gündüzalp, Muhsin Alkonovi, Mehmet Fırıncı, Mehmet Kutlular ile dershanede o dönemde devam eder.

          Yokluk ve sıkıntılarla ama azimle başlayan eğitim hayatının ilk yıllarında neşriyata alâka duyar. Küçük denecek yaşlardan itibaren mecmua ve mahalli gazetelerde yazıları yayınlanır. Tanınmış edip, şair ve gazetecilerle tanışır. Milliyetçi önderlerden Ziya Uygur rehberliğinde gelişen hayatı hareketli geçer. Komünizmle Mücadele Derneğinde rahmetli Bekir Berk ile tanışırlar. Pek çok mevkutede yazıları ve idareciliği ile tanınır. Nihayet 1966 da Üçdal Neşriyatı üç arkadaş olarak kurarak neşriyat hayatı devam eder. İslâmî eserlerin neşrinde çok hizmetlere vesile olan hayatı ve hatıraları tecrübe dolu idi. Yaşadıklarından çıkardığı tecrübelerini bugüne uyarlayarak aktarması, yaşanan meselelerde vukufiyeti gösteriyordu. Öğretim arzusuyla başlayan ve eğitim hizmeti ile devam eden hayatına üniversite hocalığı da ilâve olur. Şimdi ilerlemiş yaşına rağmen hayatının “en mutlu anım” dediği günlerini hocalık yaptığı Yalova Üniversitesi talebeleri ile yaşar.

          “Bir depo buğdayınız da olsa mayanız olmadıktan sonra bir kıymeti yok.”diyerek İslâmî şuurun gerektirdiği uhuvvetin en geniş anlamıyla uygulanmasına dikkat çeker. Dar dairede her cemaatin kendi meslek ve meşrebi ile muamelesi ama geniş dairede ehl-i imanı bir birine bağlayan bağlara azami hassasiyet gösterip gıybet dedikodu ve kusur arama hastalığını terk etmemiz lazımdır. Bu cümleden hareketle yürütülen imanî ve kültürel faaliyetlerde bulunurken yabancı parmaklara alet olmamak lazım.

          12 Eylül ihtilali sonrasında demokrasinin kesintiye uğramasını tasvip etmeyen yazı ve demokrat duruşuyla ihtilâlın ilk ayında Yeni Asya kapatılır. Yeni Nesil ile devam eden hizmet, ihtilâl anayasası eleştirilip, cunta uygulamalarının hatalı kısımları deşifre edildi. Bunu hazmedemeyen ihtilâlcılar anayasa oylamasına bir gün kala 5 Kasım 1982 de Yeni Nesil’i bir aylık denilip bir yıllık kapattılar. Yeni gazete arayışı içerisinde henüz resmi ilân alma hakkını alamamış olan Tasvir Gazetesini önceki sahibi Mümin Çevik’ten satın alırlar. O sıkıntılı dönemde bir müddet gazetenin devamında sorumluluk alır ve sonra devreder.   

          Mensubu bulunduğu milliyetçi camianın içerisinde hizmetleri ile de tanınan Mümin Çevik’e sağlıklı ve hayırlı ömürler diliyoruz.

                                                                       Mehmet Çetin

                                                   26 Temmuz 2015 Doğanbey Beyşehir Konya

 MEHMET ÇETİN
Okunma Sayısı: 813


3.235.227.117
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

Son Ziyaretçi Yorumları
mehmet karagözoğlu
1976-78 yıllarında ortaokulda türkçe öğretmenliği yaptım. eski dostlar ve öğrencilerim yazarsa sevinirim.Allaha emanet olun.selamlar.mail adresim karagoz562003@yahoo.com

zeynep çelen
iyi günler.Derneğinizin üniversiteli öğrencilere vermiş olduğu burs yardımından yararlanmaktayım .Burs için tüm ügelerinize ve tüm yardım severlere çok teşekkür ederim.Allah hepinizden razı olsun .


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
© Copyright 2019  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi | Hazır Köy Sitesi
Top