• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

SAYIN ÜYELERİMİZ ve DOĞANBEYLİ HEMŞEHRİLERİMİZ DERNEĞİMİZE KATKILARINIZI BEKLİYORUZ.


DERNEĞİMİZ VE SİTEMİZLE İLGİLİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZİ ZİYARETÇİ SAYFASINA YAZABİLİRSİNİZ.


SEYİT ALİ TÜZ HOCAMIZ PAZAR GÜNLERİ  İKİNDİ NAMAZINDAN SONRA  DERNEK BİNAMIZDA HADİS DERSLERİ YAPMAKTADIR. HEMŞEHRİLERİMİZE DUYRULUR


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,4193   8,4344
EURO 9,9891   10,0071
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
KÖPRÜLÜ KAHVE

KÖPRÜLÜ KAHVE’NİN GEÇMİŞİNDEN BİR HATIRA

Edebiyatçı-Yazar

Mehmet  Çetin

09.09.2019

 

  Kan beynine fırlamıştı. Elinde olmayarak yerinden fırlayıp, dışarı çıktı. Öfkeli anında ciddi karar vermenin doğru bir davranış olmadığını, İmam Hatip Okulunda iken hocaları söylemiş ve Peygamberimizin (sav.) sünnetine zıt bir tarz olduğunu da sonraki okumalarıyla öğrenmişti.

  Serin hava iyi geldi ve düşünmeye başladı. Nihayet bir çözüm yolu buldu ve gerçekleştirmek üzere harekete geçti.

  Dostlarını dolaşarak onlardan yardım alıp, son hazırlık olarak da kahvenin kapanış saatine yakın Köprülü Kahveye gidecek idi.

  Gece yarısına az kala Ali Rıza Tekinbaş ve bir arkadaşı ile içeri girdi. Birkaç masada kumar oynayanlar vardı. Kalbi hızlandı, beyninin zonkladığını hissetti ama artık daha sakin olmalı idi.

  Buraya gelmeden önce kahvehanenin yeni işleticisi delikanlıyı, davet etmiş ve kahveyi devralmak istediğini, kaça aldı ise üzerine kârını da koyarak devretmesini talep etmişti. Şaşıran delikanlı, “Tamam, devrederim” dedi ve devir ücretini de söylemişti. İşte, bu sözleşmenin uygulaması için kahveye gelmiş ve o sebeple sakin olmalı idi.

  İşletmeciye, içeridekilerin kahvenin yeni işletmecisinin kendisi olduğunu bildirmesini istedi. O da yüksek sesle: “Arkadaşlar! Ben kahveyi Seyit Ali Hoca’ya devrettim. Bundan sonraki işletmeci kendisidir.” 

  Seyit Ali Tüz Hoca, kendisine çevrilen nazarların şaşkın bakışları arasında ayağa kalkarak: “Arkadaşlar, bu kahvehanenin yeni işletmecisi olarak burada kumar oynamayı iptal ediyorum. Burası sadece sohbet edilen kahvehane olarak devam edecektir. Elimizdeki çay ve şekerler tükeninceye kadar da çaylar ikrâmımız olarak dağıtılacaktır.”

  Bazıları homurdansa, ileri geri laf etseler hele bir kısmı dövmeye yeltenseler de nihayetinde ellerindekileri bırakarak ayağa kalkıp ters ters bakarak gittiler.          

  Olacak bu ya! Bu sırada Jandarma Karakol Komutanı devriye kontrolü dönüşünde içeri girer ve olan biteni sorar. Aldığı cevaba tepki ile azarlarcasına Hocaya döner ve “Niçin bu gençlerin oyun oynamalarına izin vermiyorsun?” diye çıkışır. 

  O da “Burasını yeni devraldım. Bundan sonra burada hemşerilerimize sohbet mekânı olarak hizmete devam edeceğine karar verdim ve bunu da yapacağım, inşaallah.”, der. Hocanın cevabı kesin ve keskin olunca komutan bir şeyler söylenir ve gider.

  Ertesi günü haberi duyan köyün yaşlıları Seyit Ali Hoca’ya “Biz buraya alışkınız, köyde gidecek başka yerimiz de yok. İçeride kumar oynayanları görünce soğuk havalarda dışarı çıkamadığımız için çok zorlanıyorduk, Allah senden razı olsun”, diye çok dua ederler.

     Köprülü Kahvenin geçmişte kısa dönem de olsa böylesi tatsız bir hadiseyi yaşaması Doğanbey ’in bir evlâdı olarak içine sindiremeyen Seyit Ali Hoca, bir arkadaşını ocağa geçirir ve oranın işletmesini bir miktar daha sürdürdükten sonra asla kumar oynatmaması şartıyla Hasan Uğur’a devreder, geçer.

     Böylece Doğanbey, örf ve âdetine muhalif olan kumarhane işletilmesinden kurtulmuş olur. 

                                                                                  

                                                           31.07.2019 Doğanbey Mahallesi /Beyşehir-Konya

 

 

 MEHMET ÇETİN
Okunma Sayısı: 828


3.235.227.117
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

MEHMET ÇETİN

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

SEYİT ALİ TÜZ

Son Ziyaretçi Yorumları
mehmet karagözoğlu
1976-78 yıllarında ortaokulda türkçe öğretmenliği yaptım. eski dostlar ve öğrencilerim yazarsa sevinirim.Allaha emanet olun.selamlar.mail adresim karagoz562003@yahoo.com

zeynep çelen
iyi günler.Derneğinizin üniversiteli öğrencilere vermiş olduğu burs yardımından yararlanmaktayım .Burs için tüm ügelerinize ve tüm yardım severlere çok teşekkür ederim.Allah hepinizden razı olsun .


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
© Copyright 2019  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi | Hazır Köy Sitesi
Top